A menedékjogi kérelem általános szabályoktól eltérő, átmeneti szabályozás alapján történő benyújtásának feltételei

A menedékjogi kérelem általános szabályoktól eltérő, átmeneti szabályozás alapján történő benyújtásának feltételei az Az Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktusra tekintettel kihirdetett veszélyhelyzeti rendeletek törvényi szintre emeléséről szóló 2025. évi L. törvény, valamint , a menedékjogi kérelem benyújtására irányuló szándéknyilatkozattal kapcsolatban nagykövetségek kijelöléséről szóló 23/2024.(XII.30.) KKM rendelet, továbbá a menedékjogi kérelem benyújtására irányuló szándéknyilatkozattal kapcsolatos eljárásról szóló  1/2025. (I.13.) BM  rendelet értelmében


A kérelem benyújtásának személyi hatálya

Jelen eljárási szabályok kiterjednek arra a külföldire, aki menedékjog iránti kérelem benyújtása céljából Magyarországra kíván beutazni.

 

A kérelem benyújtásának időbeli hatálya

Az eljárást a 2025. július 20. napján vagy azt követően benyújtott szándéknyilatkozatokra kell alkalmazni.

 

A kérelem benyújtásának módja

A kérelmet elsődlegesen szándéknyilatkozat (magyar; angol) formájában, személyesen szükséges benyújtani (a továbbiakban: beadvány)

a menekültügyi hatósághoz címezve, a Magyarországgal határos, nem európai uniós tagállam területén működő, a külképviseletekről és a tartós külszolgálatról szóló 2016. évi LXXIII. törvény 3. § (1) bekezdés a) pontjában meghatározott diplomáciai képviseleten (a továbbiakban: nagykövetség) lehet előterjeszteni, a menekültügyi hatóság által meghatározott és közzétett tartalommal.

 

Az eljárás menete

A szándéknyilatkozatot a menekültügyi hatóság vizsgálja meg, amelynek során a hatóság, a nagykövetségeken személyesen megjelenő külföldit távmeghallgatás útján, meghallgathatja.

Amennyiben a menekültügyi hatóság által lefolytatott vizsgálat eredményeként a külföldi, a menedékjogi kérelem benyújtása céljából kiállított, Magyarországra történő egyszeri beutazásra jogosító okmányra (a továbbiakban: utazási okmány) jogosulttá válik, úgy erről a tényről a menekültügyi hatóság a nagykövetséget 60 napon belül tájékoztatja az utazási okmány kiadása érdekében. A menekültügyi hatóság tájékoztatása alapján Magyarország nagykövetsége 30 napig érvényes utazási okmányt állít ki, amennyiben a külföldi egyébként nem rendelkezik Magyarországra történő belépésre jogosító engedéllyel.

Amennyiben a menekültügyi hatóság által lefolytatott vizsgálat alapján a hatóság nem tesz javaslatot utazási okmány kiadására, erről a hatóság a külföldit a nagykövetség útján tájékoztatja.

Az eljárás folyamán a menekültügyi hatóság külföldivel történő kapcsolattartása kizárólag a nagykövetségeken keresztül történik.

 

 

Az utazási okmánnyal rendelkező külföldire vonatkozó további szabályok

Az utazási okmánnyal rendelkező külföldi menedékjogi kérelme előterjesztésének szándékát az országba történő belépéskor haladéktalanul jelzi a határrendészeti szerv felé.

A határrendészeti szerv a külföldit legkésőbb 24 órán belül a menekültügyi hatóság elé állítja.

Az elismerését kérő számára a menekültügyi hatóság végzéssel szálláshelyet jelölhet ki zárt befogadó intézményben. A kérelem benyújtásától számított négy hét elteltével - feltéve, hogy a menekültügyi őrizet elrendelésének feltételei nem állnak fenn -, a menekültügyi hatóság a menekültügyi eljárás általános szabályai szerint határozza meg a szálláshelyet.

 

Különleges szabályok

Az alábbi esetekben a menedékjogi kérelem benyújtásának nem feltétele az eljárás menete során említett szándéknyilatkozat benyújtása, a kérelem benyújtására az általános szabályok irányadóak

- a Magyarországon tartózkodó kísérő nélküli kiskorú,

- a menekültként vagy oltalmazottként elismert személynek a menedékjogról szóló törvény szerinti, a menedékjogi kérelem benyújtása idején Magyarországon tartózkodó családtagja,

- a szabadságelvonással járó büntetés vagy intézkedés, illetve személyi szabadságot érintő kényszerintézkedés - ide nem értve az elfogás, az előállítás és a szabálysértési elzárás esetét - hatálya alatt álló személy tekintetében.

A Magyarország államhatárát jogellenesen átlépő külföldit – ha a menedékjogi kérelem  benyújtásának a szándékát a rendőrség előtt jelzi – a rendőrség a határátlépés helye szerinti szomszédos országban található magyar nagykövetségre irányítja.

 

Utoljára szerkesztve: 2025.07.22. 09:50